Příspěvky

Ochutnávka: Prosecco + Pizza

Říjnová ochutnávka: Víno CHIANTI z oblasti Toskánsko, grilovaná salsiccia a polenta

Při podzimní ochutnávce nás hned u vchodu vítal speciální aperitiv a byli jsme směřováni do vrchní části areálu, kde každý nalezl svoji cedulku s rezervací. Po usazení všech degustujících se nám představil vinař Lorenzo Ficini z vinařství Chigi Saracini, který nám představil své vinařství a ukázal pár zajímavých snímků pomocí komentované prezentace. Jako první jsme pak měli možnost ochutnat velmi lahodné bílé víno Vermentino, ke kterému neodmyslitelně patří olivy a sýr. Dále jsme ochutnali vína Chianti, Chianti Classico a Chianti Classico Riserva, ke kterým jsme si mohli nabídnout různé salámy a zeleninu. Jako hlavní menu se tentokrát podávala polenta s grilovanou salsicciou. K dobrému jídlu patří také přijemná konverzace s přáteli a musím konstatovat, že celý večer byl velice pěkný.

Srpnová ochutnávka - Víno z oblasti Lombardie

Poslední srpnovou sobotu 29.8. jsme se s Aggeem a dalšími příznivci italských specialit stylově loučili se stále ještě teplým létem. Ochutnávka byla uspořádána venku a bezvadné zastřešení slunečníky všem poskytlo útulný pobyt na čistém vzduchu bez ostrého slunce. Nad bohatou nabídkou vína nám přecházel nejen zrak, ale též chuťové pohárky, předně nad šumivou Montinou Rosatum z Lombardie, dále jsme ochutnali Rogaie z Umbrie a Merlot z Lazia a sicilské Nero D´Avola Merlot. Velice jsme ocenili rovněž zvolené menu, zvláště letní zeleninovou verzi lasagní, které byly tentokrát proložené cuketou, a poté se ještě podávala již osvědčená salsiccia. Čas s přáteli a ve společnosti výtečného vína utekl jako nic a když nás znenadání zastihla večerní tma, bylo nám útěchou, že se nevidíme naposledy, ale můžeme se těšit na příští shledání a nové gurmánské zážitky.

Recept na Lilkový závitek s parmskou šunkou

Ochutnávka: Víno z oblasti Marche, grilované maso, hranolky a salát s balzamickým octem

Samotný lilek našinci často připadá jako chuťově nevýrazný, ale dát si ho smažený a s prosciuttem a lístkem bazalky, to je jiná. Za sebe doporučuji přidat k němu osvěžující aperitiv a kombinace je dokonalá.
Takové uvítání nás totiž čekalo na červnové ochutnávce, kde navíc hlavním tématem byla vína z vinařství Lanari. Jedná se sice o malé vinařství, ale zato s velkým srdcem a láskou k vínu, z čehož vyplývá, že ti, kdo se zúčastnili, si mohli tato vína vychutnat v celé jejich parádě.
Tentokrát byla k ochutnání mimo “klasických” věcí také Mostarda, což je mírně pikantní, nasládlá marmeláda s hořčicí. “Kdo můžeš ochutnat, ochutnej” :-)
Jako hlavní vinný chod se nalévalo Fibbio Conero Riserva a k tomuto těžkému, chuťově náročnému červenému vínu se nám na talíř dostalo snad u všech oblíbené menu grilované maso a hranolky.

Ochutnávka: Tagliatelle al ragù, vína z oblasti BENÁTSKO

Při květnové ochutnávce v Aggeu bylo první víno k degustaci podáno jako aperitiv s nadrceným zázvorem, zalitým citrónovou šťávou a kostkami ledu. Málokdo by hádal, že se jedná o sladké perlivé víno Val di Dio z vinařstvé Sagraro, které se v této podobě bezvadně hodí jako skvělý osvěžující nápoj na léto. Na ochutnání byla také čerstvá šalvěj smažená v těstíčku. S víny z benátského vinařství Sagraro se pokračovalo dále po celý večer. Jako druhé bílé víno bylo nabídnuto Bianco Olivi a následovala dvě červená: Tai Rosso a Cabernet Sauvignon. Samozřejmostí bylo ochutnat některé druhy oliv, cibulky, artyčoky, salámy, sýry etc. Pěkným zpestřením se opět stalo živé vaření s Pavlem neboli “live cooking”. Hlavní menu večera “tagliatelle al ragù” vykouzlil živě před očima všech účastníků.

Recept tagliatelle s ragù.
Ingredience pro 4 osoby

Vaječné tagliatelle: 250g
50ml olivového oleje
2 stroužky česneku
1 menší cibule
1 mrkev
1 stonek celeru

20ml červeného vína
400g mletého hovězího masa
400g drcených rajčat
50g parmigiano reggiano

Pracovní postup:

Na hluboké pánvi, nebo kastrolu osmahneme do zaltova na olivovém olejji stroužky česneku. Až má česnek zlatavou barvu vyjmeme ho.
Dále osmažíme do zlatova nadrobno nakrájenou cibulku. Pak přidáme najemno nastrouhanou mrkev a nadrobno nakrájený celerový stonek.
Dusíme pod pokličkou do změknutí.
Pak vložíme do kastrolu mleté hovězí maso a spojíme ho se základem a osmažíme.
Až je maso zatáhnuté, tak ho podlijeme červeným vínem.
Když se alkohol vypaří, tak přidáme drcená rajčata a na mírném ohni celou omáčku redukujeme, tak aby se v ní necítila voda.
Bude to trvat cca 15 - 20min.
Pak dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem.

Až máme skoro hotové ragù, tak si uvaříme tagliatelle. Pozor, voda musí být hodně slaná.
Po zcezení vody smícháme tagliatele s ragů.
Naservírujeme na talíř a zasypeme parmazánem, nebo použijeme grana padano.

Dobrou chuť.