Příspěvky

Foto: Ochutnávka vín Da Sagraro

Vinařství Da Sagraro, nacházející se v oblasti Benátska, nám prezentoval sám jeho majitel Fabio, který je převzal po svém otci a dědovi. Plzeň navštívil při této příležitosti poprvé, a kromě ochutnávky, kterou pro nás vedl, využil svého času i k návštěvě pivovaru, jímž byl podle vlastních slov přímo nadšený. Na ochutnávce dostal každý příchozí nejprve skleničku osvěžujícího perlivého vína Bianco Olivi, po němž se již začalo s víny červenými. Nejprve to bylo Tai Rosso, které se hodí k salámům a obloženým mísám, poté následoval Cabernet Sauvignon, těžké víno výborné zejména k masům, a na samotný závěr přišla žhavá novinka – ROSSO QEURCIA, s největším obsahem alkoholu (16%). Oproti očekávání zjistíte při prvním ochutnání, že víno je částečně sladké, takže máte nejprve pocit, že pijete lehčí víno; teprve po jeho polknutí vám zůstane v ústech chuť taninu, a až následně se projeví i vyšší stupeň alkoholu... K tomuto vínu se podávaly domácí "bigoli al ragù". Je zřejmé, že Fabio odvádí kus dobré práce, a to nejenom na vinici. Má rovněž firmu (či spíše farmu) “Agriturismo", odpovídající na současnou potřebu lidí z měst dostat se aspoň čas od času do plnějšího kontaktu s přírodou, se zvířaty, s domácím chovem a vůbec tradičními formami hospodaření. V prostorách této farmy je možné se i ubytovat, a postupně si vychutnávat spolu s dobrým vínem a jídlem ze surovin zde vyprodukovaných i nádherné místní panorama. (plik) http://www.agriturismodasagraro.com

Ochutnávka vín Da Sagraro

Ochutnávka vín Da Sagraro

 

Foto: Ochutnávka pizza a Prosecco

Podávat prosecco k pizze možná může někomu znít jako nepříliš dobrý nápad, nicméně i tato kombinace může potěšit a zachutnat, jak jsme se mohli přesvědčit na další z našich pravidelných italských ochutnávek. Pizza se tentokrát podávala ve čtyřech variacích: se sušenými rajčaty, s tuňákem a cibulkou, se špekem a rukolou a na závěr dokonce s čekankou. Všechna prosecca jsou sice šumivá a suchá, ale přece je mezi nimi rozdíl: nejméně suchý je Col del Vent, v řadě pak pokračuje San Rocco, Cuvèe a nakonec Valdobbiadene DOCG s nejjemnějšími bublinkami. Vždy jde tedy o to, nalézt tu nejsprávnější kombinaci prosecca a druhu pizzy.

Tuto ochutnávku poctil svojí návštěvou i emeritní biskup plzeňský Mons. František Radkovský, který všechny přítomné povzbudil svým slovem a zároveň připojil sedmero tradičních důvodů pro pití vína:

Septem sunt causae vini bibendi (je sedm důvodů k pití vína):

I. Jubilaea vitae (životní výročí)

II. Adventus boni amici (příchod dobrého přítele)

III. Absentia superioris (nepřítomnost nadřízeného)

IV. Bonitas vini (dobrota vína)

V. Laetitia vitae (životní radost)

VI. Tristitia vitae (životní žal)

VII. Et omnia aliqua causa (a jakákoli jiná příčina)

Ochutnávka pizza a Prosecco

Foto: Víno Amarone z oblasti Valpolicella a další vína z vinařství Valpantena

Skutečnost, že vinařství Valpantena z Verony je opravdu dobré vinařství, nezůstala na prosincové ochutnávce pouhými slovy. Účastníci se každým douškem stále více přesvědčovali o tom, že víno výtečně chutná. 

Kdo by neznal červené Corvina, růžové Rosato a bílé Garganega v praktickém třílitrovém balení bag in box? Můžete ho skvěle použít pro každou příležitost – dovézt si ho na dovolenou nebo na chatu, anebo z něj postupně upíjet u domácího stolu. Přejete-li si ho darovat v klasickém elegantním balení, červené a bílé můžete zakoupit také v lahvi. 

Hlavním chodem ochutnávkového večera bylo cotechino s čočkou a polentou. Vinným vrcholem se stalo Amarone della Valpolicella, což je červené víno z hroznů, které po sklizni 3 měsíce vysychají, aby získaly tu nejlepší chuť.

Tu přejeme i vám a těšíme se opět v sobotu 18. února na viděnou.

(plik)

Víno Amarone z oblasti Valpolicella a další vína z vinařství Valpantena